בוק לבת מצווה

אייקון-תמונה

אני מצלמת בוקים לבת מצוות כבר מעל לעשור. במשך העשור הזה עברו דרך עדשת המצלמה שלי מאוד בנות מצווה מרוגשות, שמחות, יפיפיות, כריזמטיות, יודעות בדיוק מה הן רוצות, מוכשרות (כל אחת בתחומן) ועוד המון תכונות אופי יוצאות דופן.

אין ספק שבוק בת מצווה כיום, שונה מאוד מבוקים שצילמו לפני 20 שנה והאמת גם לפני 10 שנים. העולם שלנו משתנה כל הזמן, הבנות כבר לא ילדות ביישניות שמתחבאות אחרי הסינר של אמא, הן בנות עצמאיות, דעתניות וכל כך חכמות! הבוקים שלהן חייבים להיות בהתאם. אני מאמינה שבוק משקף את מי שאת ומה שאת – לא נירצה להפוך אותך למשהו שאת מרגישה לא נוח איתו. זה יכול להתבטא במיליון ואחד נושאים, החל מהלבוש (אם את ילדה ספורטיבית, לא ארצה להלביש אותך בכח בשמלות נסיכה נפוחות בהן תריגיש דג מחוץ למים), מיקום הצילום, סגנון הצילום (קפיצות, ריקוד, תנועה מול משהו סטאטי שאני מעמידה ומביימת אותך).

חלק מהשינויים בצילומים, אצלי בסטודיו בכל אופן, זאת היכולת לצאת מהדברים הקבועים שאני עושה ולפתוח את הראש לדברים חדשים. מי יודע? אולי השינוי יהיה כל כך מדהים שלא אוכל להמשיך לצלם בלעדיו?

זה מה שקרה לי עם הסשן הזה שאני הולכת לדבר עליו עכשיו. הלב שלי מחסיר פעימה בכל פעם שאני רואה את התוצאה, גם זאת הפעם החמישים אלף שאני רואה את התמונה הזאת.

יש לי חברה שהכינוי שלה הוא "סיס" יעני קיצור של סיסטר. ניפגשנו לפני 20 שנה בערך בארה"ב. הסיפור ממש ארוך, אבל היא באמת כמו אחותי. הבת שלה התקרבה לגיל בת מצווה (אני בהלם שיש לי חברות שיש להן בנות בגיל מצווה בכלל, אבל זה סיפור לפעם אחרת) והיא חשבה לעשות בוק בת מצווה מיוחד.

מה זה מיוחד? לטוס ללונדון או לפריז או לרומא ולצלם אותו ברחובות העיר שם. מספיק מיוחד?

לפני שהיא סיימה את המשפט, כבר אמרתי לה שאני בפנים.

ואז, באה עלינו החולירה קורונה.

ביטלו את כל הטיסות וסגרו את השמיים.

בום.

לא אפרט כאן את הלך הרוח, את סיעור המוחות, את הלחץ וההיסטריה ואז הגיע הרעיון המדהים – לצלם ביפו העתיקה!

נכון, זאת לא רומא ולא פריז ובטח לא לונדון – אבל, זאת נקודת צילום מיוחדת כל כך!

בוק לבת מצווה

אז איך זה עובד?

בוק בת מצווה אורבני מאופיין בלוקיישנים יומיומיים, של עיר, לא מתוכננים. יפו נראת כמו עיר אורבנית בימי קדם ולכן הצילומים בה נותנים קסם מיוחד לתמונות בת מצווה.

האבנים העתיקות, הבניה הערבית, החלונות המיוחדים והצבעוניים – כל אלה נותנים אוריה של חו"ל, של סט מסרט הוליוודי ישן.

בכל צעד יש עוד פינת חמד יפה, בכל פינה יש עוד התפצלות של סימטה שמובילה לגן עדן – אי אפשר להפסיק לצלם שם. וכל תמונה – הורסת!

הצילומים ביפו לוקחים בין שעתיים לשלוש כי פשוט אי אפשר לוותר שם על כלום. בין לבין, נצטרך לעצור ולהחליף בגדים (זאת הזדמנות נהדרת להזכיר לך להביא סדין קטן לעזור בהחלפת הבגדים).

בצילומי חוץ יש חשיבות קריטית לתאורה. כיוון שמדובר בצילומי חוץ, אנחנו תלויים בשמש כמקור אור ולכן שעות הצילום אשר נקבעות הן חשובות מאוד.

אז את הצילומים נתחיל בנקודה הכי גבוה ביפו (לא באמת בדקתי, ככה זה ניראה בעין) – תקבלו נקודת ציון לוואטס אפ לאן להגיע ולהחנות.

בבקשה קחו מקדם של רבע שעה למיקרה שלא תהיה במקום חניה, אנחנו בכל זאת בתל אביב.

בנקודה הזאת יש בניינים רבים שיחסית גבוהים ולכן נקבל צל. הצל הזה מציל אותנו מהשמש הנוקשה בשעות אלה. משם נתחיל לרדת לאט לאט כלפי מטה, בים הסימטאות, בין השבילים, נעצור ליד חלונות יפים, נעמוד ליד שערים צבעוניים עד שנגיע לאמצע הדרך.

את אמצע הדרך מציין כביש שמעברו השני ישנן מדרגות.

חייבות לעצור ולהצטלם על המדרגות האלה! חייבות!

משם ניכנס שוב בין הבניינים, הפעם השביל יהיה צר יותר וקסום יותר.

הירידה תיגמר ממש מול הים.

אם נעשה כמה צעדים משם נוכל למצוא סימטה קטנה עם גרפיטי צבעוני ומיוחד וגם קיר עם ציור כנפיים מקסים. הקירות האלה זאת הזדמנות נהדרת לגוון קצת את בוק בת מצווה שלך.

מכאן, אפשר לעשות הפסקת שתיה קצרה ונתחיל לטפס בחזרה למעלה לכיוון הרכב.

משהו כללי לגבי סוג הצילום שאני מאמינה בו:

ילדה בת 12 היא אכן ילדה מאוד בוגרת, אחראית ויודעת מה היא רוצה – אבל זה לא אומר בשום אופן שסוג הצילום שלי צריך להפוך אותה לבוגרת עוד יותר.

במהלך יום הצילום שלנו, אני מקפידה להתאים את הפוזות ואת הביום שלי לילדה בת 12 שגם תיראה אחת כזאת ולא דוגמנית בת 18 – כי הכי חשוב לי שהתמונות ישקפו את מה שאת – ילדה! בת 12.

פה ניכנס גם נושא הלבוש והאיפור.

את לא תמעי ממני המלצה על איפור ועל תסרוקות שיער כי אני פשוט לא מאמינה בהם. מבחינתי, ילדה בת 12 צריכה להיראות כמו ילדה סגילה. מרגיש לי כי איפור ושיער נורא מבגרים מבחינה ויזואלית את הבנות ולכן פחות אוהבת ומתחברת לזה.

מצד שני, מבינה שהבנות רוצות להרגיש מיוחדות ביום הזה וחשוב להן קצת להתגנדר. לדעתי, קצת מסקרה וליפגלוס שקוף – בהחלט יכול לתרום להרגשה מבלי להיות בולטים מדי בזמן הצילום.

לגבי השיער – גם כאן אני מעדיפה כמה שיותר טבעי כדי שהיער יזוז יחד איתך ולא יהיה מפוצץ בספריי מבלי שום יכולת של תנועה (ואנחנו כן נעשה דברים מגניבים של קפיצות והעפת שיער...)

כנ"ל לגבי הביגוד – אומרים שהבגד עושה את האדם. זאת הסיבה שאין לי אפשרות להתאים את הטעם האישי שלי לסטייל שלך. אם אני אוהבת בגדי ספורט – אני לא יכולה להכריח אותך ללבוש כאלה בבוק בת מצווה שלך. פגשתי בנות שלא אוהבות ללבוש שמלות, וכאשר לובשות אחת, ממש מרגישות לא בנח. ואם לא נח לך בזמן הצילום – רואים את זה מיד בתמונה.

אז תתאימי לך מתוך הארון שלך את הבגדים שאת אוהבת, אלו שהכי קולעים לטעמך, יושבים עליך הכי יפה ומתאימים לסטייל האישי שלך. אולי זאת יכולה גם להיות הזדמנות נהדרת להתחדש במשהו חדש לכבוד צילומי בוק בת מצווה שלך?

מה להביא?

* 3-4 סטים של בגדים

* טרולי לארוז של כל השמעטקס שלכן

* סדין / מגבת גדולה כדי להקל על החלפת הבגדים

* נעליים להחלפה (רק אם את ממש רוצה להתאים לאיזה לוק ספציפי)

* מים ואולי נישנוש

* כל אביזר שתירצי להצטלם איתו

עלויות

סשן צילומים של שעתיים עד שלוש

40 תמונות ערוכות

בוק (אלבום דיגיטלי מהודר, עם דפים קשיחים וכריכת תמונה) בגודל 20*27

*** 3200 ₪ ****